Emlak

Ev sahibi, evini kiraya vermeden önce kiracıya ait çeşitli kontrol işlemleri gerçekleştirmektedir. Ülkemizde ve dünyada bu alanda farklı uygulamalar bulunmaktadır. Örnek olarak, İngiltere’de ev sahipleri, oturma izni olmayan kiracıya evini kiralaması halinde kanuni anlamda sorumlu olmaktadır. Bu tür uygulamaların yanı sıra, kiracının finansal anlamda ödeme kabiliyetinin değerlendirilmesi de sözleşme öncesi yapılan kontrollerden birini oluşturmaktadır.

Kira ve aidatların düzenli bir şekilde ödenmesine yönelik ek kontroller ev sahibinin, evini kiraya vermeden önce kendini güvende hissetmesini sağlamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde her iki ev sahibinden biri kiracının kredi raporu bilgisini incelemeden evini kiraya vermemektedir. Yapılan birçok çalışma, kişilerin finansal dünyadaki ödeme alışkanlıklarının diğer alanlardaki ödemelerine doğrudan yansıdığı ve kuvvetli bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur.

Fanaliz, sunduğu kiracı risk ölçüm raporu ile kiracının ödeme alışkanlıklarını analiz etmenin yanı sıra aylık olarak düzenli bir şekilde ödeyebileceği kira bedelini de hesaplamaktadır. Örnek olarak, 2.000 TL aylık kira ödemesi için risk çok düşük çıkabilirken, 4.000 TL aylık ödeme için daha yüksek bir risk kararı üretilebilmektedir. Gayrimenkul danışmanlarının ev sahiplerine katma değerli bir servis olarak sunabileceği ürün, kiracı açısından da daha düşük depozito oranı ile evi kiralayabilme seçeneğinin önünü açmaktadır.

Alacak riskinizi akıllıca yöneterek daha fazla müşteri kazanın, iş hacminizde artış sağlayın...

DEMO İSTE