Araç Kiralama

Günlük araç kiralama işlemlerinde; müşterinin kimlik bilgilerinin doğrulanması, araca dair bazı yüksek finansal sonuçlar doğurabilecek güvenlik risklerinin ölçümü ve en uygun araç tipinin atanması şeklinde çeşitli faydalar sağlayan Fanaliz’in “Kullandıkça Öde” ürünleri sahada geniş bir şekilde uygulanmaktadır. Şirketler, ağırlıklı olarak sadece Findeks kredi notunu esas alarak müşterilerinin risk değerlendirmekte ve bu doğrultuda araç kiralama taleplerine cevap vermektedir.

Kredi notu, temel anlamda müşterinin finansal dünyadaki ürün kullanım alışkanlıkları ve borç ödeme performansı esas alınarak hesaplanmaktadır. Kişinin geçmiş kredi ödeme performansı ve alışkanlığına bağlı olarak 1 yıllık süre içerisinde takibe geçme olasılığı kişinin kredi notunu belirlemektedir. Finansal dünyada, bireysel müşterilerin kredi ve kredi kartı başvurularında temel olarak kullanılan kredi notu, Findeks’in yaygınlaşması ile birlikte araç kiralama sektörü dahil farklı alanlarda da kullanılmaya başlanmıştır.

Kredi notu bilgisinin yanı sıra Findeks risk raporu, kredi notuna ek olarak bazı önemli detaylar içermektedir. Müşterinin kredi geri ödeme davranışları, konut ve taşıt kredisine sahip olup olmadığı, toplam kredi kartı bilgisi, açık kredi kartı limit boşluğu ve sahip olduğu kredi kartı adedi şeklinde birçok detay barındırmaktadır. Kredi notunun oluşmasında yardımcı olan yüzlerce değişken ile kredi notunun ötesine geçerek gelişmiş algoritmaların kullanılması mümkündür. Örnek olarak, lüks grupta yer alan araçlar için en az iki kredi kartı şartı arayan bir araç kiralama firması, müşterinin kredi kartını 5 yıldan uzun süredir kullanması ve limitin belirlenen bir tutarın üzerinde olması halinde, kuralın esnetilmesi yolunda istisnayı sunduğumuz çözümler aracılığı ile kolaylıkla devreye alıp uygulayabilmektedir. Verinin detaylı bir şekilde analizi, satışları artırmanın yanı sıra riskin etkin bir şekilde yönetimini sağlamaktadır.

Fanaliz araç kiralama sektörüne sağladığı özel çözümlerle, sadece Findeks verisi değil iç ve dış kaynaklardan elde ettiği diğer verileri de karar algoritmalarına ekleme kabiliyetine sahiptir. Mevcut çalışmalarda, kredi notunun ötesine geçilerek yapılan analizlerde %25’lere varan satış hacmi artışı yakalanmıştır. Saniyeler içerisinde müşterinin risk seviyesini ölçme özelliği ile araç kiralama işlem süresini kısaltarak müşteri deneyimi noktasında da pozitif katkı sağlanmaktadır.

Filo kiralama işlemlerinde, Findeks’in ötesinde, araç kiralama talebinde bulunan şirketin mali verileri dahil farklı bilgiler karar verme sürecinde dikkate alınmaktadır. Fanaliz mobil uyumlu yapısı ile sıcak satış anı dahil müşteriden gerekli rapor izinlerinin kolaylıkla alınmasını sağlamaktadır. Araç kiralama şirketi, mali veriler dahil yüzlerce değişken ile karar algoritmalarını çalıştırarak ön bir değerlendirme yapabilmektedir.

Alacak riskinizi akıllıca yöneterek daha fazla müşteri kazanın, iş hacminizde artış sağlayın...

DEMO İSTE