Sigorta

Sigorta şirketleri, trafik ve kasko sigortası tekliflerinde müşterinin geçmiş alışkanlıkları, hasar kaydı, yaşanılan il, aracın özellikleri ve çeşitli demografik bilgileri de dikkate alarak hesaplamalar yapmakta ve buna uygun teklifi müşterisine iletmektedir. Dijitalleşmenin artışı, müşterilerin karşılaştırma sitelerinden teklif alarak hareket etmesinin önünü açmıştır. Bu anlamda doğru müşteriye doğru teklif ile gidilmesi hem satış hem de risk yönetimi açısından kritik hale gelmiştir.

Amerika’da yapılan çalışmada, müşterilerin finansal ödeme alışkanlıklarının düzenli olması ile aracına gösterdiği özen ve hasar kayıtları arasında güçlü bir ilişki tespit edilmiştir. Sigorta şirketlerinin %95’i kredi verilerine dayalı geliştirilen “Kredi Bazlı Sigorta Skoru” bilgisini karar ağaçlarında kullanmakta ve müşterilerine vereceği teklifte dikkate almaktadır. Kredi verilerinin sigorta verileri ile birleştirilmesi daha güçlü modellerin oluşturulmasını sağlamaktadır.

Ülkemizde finansal dünyaya erişim seviyesi yıllar geçtikçe daha da yükselmektedir. Bu anlamda sigorta şirketlerinin kredi verilerini de karar ağaçlarına dahil etmesi daha güçlü tahmin modelleri oluşturmasının önünü açmaktadır. Bu noktada, doğrudan kredi notunun kullanılması yerine kredi notunu oluşturan değişkenlerin yorumlanması ihtiyacı vardır. Fanaliz, kredi verilerinin bu anlamda yorumlanması noktasında sigorta şirketlerine çözümler sunmaktadır.

Fanaliz, vadeli ve senede dayalı alışverişlerde kredi riskini ölçmeye yönelik çözümler sunmaktadır. Risk ölçümü sonrası eklenecek alacak sigortası çözümleri ile sigorta şirketleri için yenilikçi ürünler ve yeni prim üretme seçeneği bulunmaktadır. Fanaliz, bu kapsamda sigorta şirketleri ile işbirliklerine açık esnek bir altyapıya sahiptir.

Alacak riskinizi akıllıca yöneterek daha fazla müşteri kazanın, iş hacminizde artış sağlayın...

DEMO İSTE