Enerji

6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ile ülkemizde “Serbest Tüketici” kavramı mevzuatta yerini almıştır. Serbest tüketici olma seçeneği belli bir yıllık enerji tüketimi olması halinde sunulmaktadır. İlgili serbest tüketici limiti her yıl EPDK tarafından belirlenmektedir.

Belirlenen tüketim değerinden fazla olan gerçek veya tüzel kişiler elektrik tedarikçilerini seçebilme hakkına sahiptir. Özellikle, enerji şirketleri için indirim sunma imkanı olan dönemlerde serbest tüketici sayıları hızlı bir şekilde yükselişe geçebilmektedir.

Yapılacak indirim tutarı ile müşterinin ödeme alışkanlıkları arasında doğrudan bir ilişki söz konusudur. Enerji şirketleri, risk bazlı fiyatlama dahil farklı stratejiler uygulayarak ödemelerini düzenli olarak yapan ve daha uzun dönemli iş ilişkisi kurulabilecek müşterilerine farklı seçenekler sunabilmektedir. Kredi ve alacak riski düşük olan müşterilere sunulabilecek daha iyi sözleşme teminat koşulları rekabette doğru müşteri kazanımının önünü açmaktadır. Kısa ve orta vadede müşteri kazanım maliyetlerine ölçülebilir katkılar sağlayan müşteri kabul modelleri, enerji piyasasında rekabet açısından firmaya belirgin artı değer katmaktadır.

Bu kapsamda Fanaliz sunduğu risk yönetimi çözümüyle, enerji şirketlerinin satış ekiplerinin saniyeler içerisinde müşteriye risk bazlı fiyatlama dahil farklı öneriler sunmasını sağlamaktadır. Mobil uyumu ve API entegrasyon seçeneği ile mevcut kullanılan yazılımlara da kolay ve hızlı bir şekilde entegre olabilmektedir. Müşteri kazanımı gerçekleştikten sonra abonenin ödeme alışkanlıklarına bağlı olarak içsel derecelendirme sistemleri de geliştirilmektedir. Bu şekilde, bir sonraki faturada hangi abonenin tahsilatında sorun yaşanacağı veya hangi abonenin düzenli ödeyeceği bilgisi fatura kesilmeden hesaplanabilmektedir. Bu da, ekiplerin müşteriyle doğru şekilde iletişime geçmesini sağlayarak tahsilat sürecine bağlı oluşabilecek müşteri kayıplarını minimuma indirgemektedir.

Alacak riskinizi akıllıca yöneterek daha fazla müşteri kazanın, iş hacminizde artış sağlayın...

DEMO İSTE